a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

Ruský kosmonaut Viktor Savinych se zúčastní zahájení festivalu Nový ruský film v Praze

Legendární kosmonaut, který se do vesmíru podíval jako 50. ruský a 100. světový, bude čestným hostem na zahájení festivalu Nový ruský film.

Účast Viktora Savinych na festivalu je symbolická: začne totiž promítáním filmu Saljut-7, natočeného podle skutečných událostí roku 1985, kdy byl sovětský tým vyslán zachránit vesmírnou stanici, jež ztratila spojení se Zemí. Na tuto velmi komplikovanou misi, kdy měli kosmonauti za úkol stanici bez ovládání znovu zprovoznit, byla vyslána posádka o dvou členech: Vladimir Džanibekov a Viktor Savinych. Viktor Savinych později napsal o tomto dobrodružství knihu „Zápisky z mrtvé stanice“, jež se stala základem pro scénář filmu Saljut-7.

Zahájení festivalu Nový ruský film se zúčastní také herec Pavel Derevjanko, který ve filmu zahrál palubního inženýra stanice Sojuz T-13 Viktora Aljochina, jehož předlohou byl právě Viktor Savinych.

Viktor Savinych si komentář k filmu, částečně natočeném podle jeho vzpomínek, nenechal pro sebe: „Ten film je dobře natočený, efektní, lidem se bude určitě líbit. Obzvlášť bych vypíchl opravdu skvělý způsob, jak je ve filmu vyobrazen vesmír a stav beztíže: tvůrci s těmi počítačovými efekty skutečně dokázali na obrazovce ukázat krásu oblohy a nekonečných dimenzí kosmu. Je tam ovšem hodně nepřesností. Například sestřelení stanice absolutně nepřipadalo v úvahu, nikdo jej ani nenavrhl. Místo kladiva jsme měli páčidlo a s tou jsme skutečně zkoušeli něco opravit, ale úplně jinou poruchu než ve filmu. Nekouřili jsme, na stanici nám ani jednou nehořelo. Je pravda ovšem, že k několika požárům ve vesmíru opravdu došlo. Proto můj celkový dojem z filmu je spíše pozitivní a kdybych nebyl ve vesmíru pracoval, asi by byl ještě lepší. Je těžké věřit vymyšlenému příběhu na obrazovce, když víte, jak to všechno skutečně bylo“.

No Comments

Leave a Comment