a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

Festival Nový ruský film: hvězdy, filmy, zábava

Ve dnech 5. až 11. listopadu 2018 probíhá ve čtyřech českých městech unikátní kulturní událost – festival Nový ruský film. Přeplněné sály, nadšené aplausy, radost ze setkání s oblíbenými herci a novými filmy…

Své dveře filmovému festivalu otevřela města jako Praha, Olomouc, Zlín a Jihlava. Mezi účastníky festivalu patří ruští národní umělci Andrej Sokolov a Andrej Smoljakov, producenti Alexej Rjazancev, Jurij Obuchov a Armen Ananikjan, skladatel Pavel Kašin, herci Alexandr Coj, Ilja Malakov a další ruští režiséři, herci, muzikanti a producenti. Programu festivalu se zúčastnili také ruský spisovatel fantastické literatury Sergej Lukjaněnko a kosmonauti Viktor Savinych a Alexandr Alexandrov.

Pražské zahájení festivalu proběhlo 5. listopadu 2018 v kině Cinema City za přítomnosti významných hostů. Stejně jako i v ostatních městech festival zahájilo promítání filmu Saljut-7 popisující záchranu stejnojmenné kosmické stanice, která se stala neřiditelnou a mohla spadnout na Zemi. Zahájení se zúčastnil kosmonaut Viktor Savinych, který v roce 1985 odstartoval na oběžnou dráhu, aby se se svým kolegou Vladimirem Džanibekovem spojil s touto stanicí a opravil ji.

Program festivalu tvoří přes dvě desítky uměleckých, animovaných a dokumentárních filmů z posledních několika let. Jde o rekordmany v tržbách za promítání v kinech nebo v počtu kladných ohlasů od diváků a filmových kritiků. „Je to velmi dobrý a promyšlený program, který představuje nejrůznější žánry – od dokumentárních po historické filmy a od animovaných filmů po společenská dramata. Jsme potěšeni, že náš film byl zařazen na program festivalu a mohl tak zde být představen,“ řekl producent Alexej Rjazancev.

Iniciátorem uspořádání festivalu a jeho organizátorem je Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Akce probíhá pod patronátem českého prezidenta Miloše Zemana a za podpory Ministerstva kultury Ruské federace, českého zastupitelství agentury Rossotrudničestvo a Svazu kinematografistů Ruska. Hlavním partnerem filmového festivalu je ruská státní korporace Rosatom.

Generálním producentem je komunikační agentura Essential Communication, za ruskou stranu je producentem společnost FreshFilm.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruska v Česku Alexandr Zmejevskij během své zahajovací řeči vyzdvihl význam filmového festivalu pro rozvoj rusko-českých kulturních vztahů a popřál všem hostům příjemné zhlédnutí filmů.

Známý český režisér Zdeněk Troška vyjádřil naději, že festival pomůže rozvoji vztahů obou zemí v oblasti kinematografie a že „budeme moci znovu točit společně filmy – i tady, i tam“.

Generální ředitel společnosti Karo Premier Alexej Rjazancev zdůraznil, že během festivalu proběhnou setkání a rozhovory, které jak doufá, otevřou český trh pro ruské filmy a ruský pro české.

Česká herečka a zpěvačka Kateřina Brožová, jedna z moderátorek slavnostního zahájení festivalu, doprovázela baletní umělce Národního divadla v Praze písní Zůstanu (skupina Gorod 312) z filmu Denní hlídka.

Michail Chmelinin, který v týmu z Altajského kraje zvítězil v kuchařské soutěži Chef a la Russe 2018, připravil pohoštění pro hosty slavnostního zahájení festivalu i večerní after party.

No Comments

Leave a Comment