a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

Zlatý orel 2019: Pohyb vzhůru na ledu ve Spitaku

Již tradičně koncem ledna 2019 dojde v legendárním Ateliéru č. 1 studia Mosfilm ke slavnostnímu předání „ruského Oscara“, ceny Národní akademie filmových věd a umění Zlatý orel. Letos se bitva o hlavní cenu rozhoří mezi filmovými trháky Pohyb vzhůru (rusky Dviženije vvěrch) od Antona Megerdičeva a Led (rusky Ljod) od Olega Trofima. Oba snímky získaly od akademiků 9 nominací. Dále budou o ceny bojovat festivalové snímky Příběh jednoho jmenování (rusky Istorija odnogo naznačenija) od Avdoty Smirnovové (7 nominací), Vojna Anny od Alexeje Fedorčenka (4) a Spitak od Alexandra Kotta (3).

Favoritem soutěže je sportovně-historické drama Pohyb vzhůru, které popisuje, jak v roce 1972 sovětský národní basketbalový tým porazil ve finále mnichovské olympiády americký národní tým. V minulém roce se tento snímek stal šampionem promítání mezi ruskými filmy a měl terapeutický vliv na diváky a sportovce, kteří zůstali bez olympiády. Snímek, který šel do kin na novoroční prázdniny, vyvážil dopingový skandál a začátek přípravy na mistrovství světa ve fotbale.

Bezpochyby mistrovské dílo Alexeje Fedorčenka, Vojna Anny, má šanci na získání ceny za režii, což by nepochybně znamenalo průlom, protože Akademie oceňuje autorské filmy velmi zřídka a soustředí se především na blockbustery a mainstream. Tento film je komorním válečným dramatem o dívce, která přežila popravu a mnoho měsíců se skrývala v krbu nacistického velitelství.

Avdota Smirnovová s dramatem Příběh jednoho jmenování o tragické armádní události, do které se zapojil Lev Nikolajevič Tolstoj, s největší pravděpodobností získá cenu za nejlepší scénář. Tento příběh o událostech 19. století, který byl napsán před dvanácti lety, vyznívá velmi aktuálně a naléhavě vzhledem k soudnímu řízení s režisérem Kirillem Serebrennikovem, které nyní probíhá v Rusku.

Senzační Petrov

Hlavní senzací letošního ročníku Zlatého orla je rekordní počet nominací pro populárního mladého umělce Alexandra Petrova, který má šanci získat ceny celkem ve třech kategoriích. Vezmeme-li v potaz to, že předávání cen bude probíhat v den jeho třicátých narozenin, je zřejmé, že bez ocenění neodejde. Herec získal dvě nominace za nejlepší výkon v mužské herecké roli ve filmové tvorbě, a to za snímky Gogol. Vij a Led, a jednu nominaci za nejlepší mužskou roli v televizní tvorbě za seriál Sparta od Jegora Baranova. Tento seriál se navíc popere o cenu za nejlepší televizní film/miniseriál, kde mu konkurují senzační městské drama Borise Chlebnikova Obyčejná žena (rusky Obyčnaja ženščina) a vojenské drama Andreje Maljukova Zůstat mezi živými (rusky Ostaťsja v živych). Dá se předpokládat, že Petrov z těchto tří možností uspěje přinejmenším v televizní tvorbě, protože jeho jediným konkurentem u ceny za filmovou tvorbu je oslnivý Vladimir Maškov, který zahrál trenéra basketbalu Vladimira Kondrašina ve filmu Pohyb vzhůru.

Film Dovlatov od Alexeje Germana ml., který vzbudil velký rozruch, získal nominaci za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a právě Světlana Chodčenkovová v této kategorii nejspíše zvítězí. Její sice nevelká, zato však velmi výrazná role v tomto snímku je jednou z nejlepších v její dosavadní filmografii. Jejími soupeřkami budou Marija Aronovová (Led) a Irina Gorbačjovová (Příběh jednoho jmenování), která byla loni poctěna hlavní hereckou cenou za film Arytmie (rusky Aritmija). O cenu za nejlepší ženskou hereckou roli ve filmové tvorbě budou bojovat mladá Marta Kozlovová (Vojna Anny), dcera herečky Xenie Rappoportové Aglaja Tarasovová, která je nyní na vrcholu slávy, (Led) a Aljona Čechovová za film Loučit se nebudeme (rusky Proščaťsja ně buděm) od Pavla Drozdova.

Smoljakov a ostatní

V kategorii nejlepší televizní seriál vybrali akademici z toho všeho tvůrčího bohatství vytvořeného za poslední rok zfilmování klasického literárního díla Křížová cesta (rusky Chožděnije po mukam), retromelodrama Břízka (rusky Berjozka) a novou verzi detektivky Most. Nominace získali i herci, kteří v těchto seriálech vystupovali: Anna Čipovskaja a Andrej Merzlikin (Křížová cesta), Anna Michalkovová (Obyčejná žena), Lidija Beleževová (Břízka) a k nim se zařadil i Andrej Smoljakov za roli v seriálu Operace Satana (rusky Operacija Satana), která navazuje na populární seriál Mosgaz. Smoljakov byl také nominován na cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli díky své roli sportovního funkcionáře ve filmu Pohyb vzhůru, kde bude bojovat se svým kolegou z tohoto filmu Kirillem Zajcevem a legendou ruské kinematografie Olegem Meňšikovem (Gogol. Strašná msta, rusky Gogol. Strašlivaja měsť).

Je potřeba zmínit, že filmový a televizní seriál Gogol sklidil osm nominací, což je logické, protože autoři dosáhli bezprecedentního úspěchu a dostali lidi do kin, aby zhlédli televizní seriál.

Není překvapením, že v kategorii nejlepší zahraniční film v ruském vysílání byl nominován nositel Oscara Tvář vody od Guillerma del Tora. Jeho soupeřem je film Tři billboardy kousek za Ebbingem od Martina McDonagha a nositel ocenění z benátského festivalu Zrodila se hvězda od Bradleyho Coopera.

Marija Bezruková, filmová kritička

Zdroj: Pražský telegraf

No Comments

Leave a Comment