a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

O festivalu

O festivalu

Ve dnech 5. až 11. listopadu v Česku probíhal první festival současné ruské kinematografie s názvem Nový ruský film. Iniciátorem a organizátorem tohoto festivalu je Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Akce proběhla pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, za podpory Ministerstva kultury RF, Federální agentury Rossotrudničestvo a Svazu kinematografistů RF. Producentem festivalu je agentura Essential Communication, která se specializuje na česko-ruské komunikační projekty.

Hlavním cílem festivalu je předvést českému divákovi v největší možné míře současnou ruskou kinematografii, její otevřenost a objektivitu a světovou úroveň ruských filmových producentů, herců a režisérů. Ruské filmy zhlédli diváci v Praze, Olomouci, Zlíně a Jihlavě. V deseti promítacích sálech proběhlo 47 promítání, kterých se zúčastnilo 4000 lidí. Některé z filmů měly premiéru krátce před zahájením samotného festivalu.

V Praze festival probíhal ve dnech 5. až 11. listopadu v kině Cinema City (Slovanský dům), v kině Dlabačov a v Městské knihovně. V Olomouci se  festival konal od 5. do 7. listopadu v kině Metropol, v Jihlavě od 6. do 8. listopadu v kině Dukla a ve Zlíně od 4. do 7. listopadu v kině Golden Apple Cinema.

Program festivalu byl zahájen filmem Saljut 7. Dále byly na program navrženy filmy Legenda o Kolovratovi, Arytmie, Sobibor, Poslední bohatýr, Trenér, animované filmy, dokumentární film Stopa mamuta Sergeje Jastržembského a Divoký ráj: Rusko (National Geographic ve spolupráci s Rosatomem) ad. Na počest nedožitých 80 let Vladimira Vysockého byl během festivalu uveden film Vysockij. Aspoň, že jsem živ.

Program festivalu tvořilo 23 filmů od kasovních trháků přes dokumenty o ochraně přírody až po krátkometrážní filmy. Filmy patří k oceňovaným na ruských i mezinárodních festivalech. Například válečné drama Sobibor se v letošním roce dostalo širší nominace na Oscara a Arytmie si v roce 2017 odnesla ocenění za nejlepší mužský herecký výkon z mezinárodních filmových festivalů v Karlových Varech a v Chicagu. Rodinný film Poslední bohatýr byl vyhlášen americkým týdeníkem The Hollywood Reporter za projekt roku 2017 a drama Vymahač získalo v roce 2016 na MFF v Karlových Varech cenu Fedeora.

Na festival byli také pozváni umělci jako Andrej Sokolov, Pavel Děrevjanko, Andrej Smoljakov, Ilja Malakov ad. Zúčastnili se jej rovněž ruští producenti, režiséři a kameramani.

Součástí festivalu se stal i rozsáhlý doprovodný program: besedy s herci a režiséry. Konkrétně promítání filmu Vysockij. Aspoň, že jsem živ předcházela beseda se synem zpěváka a umělce Nikitou Vysockým a českým interpretem písní Vladimíra Vysockého Milanem Dvořákem.

Na promítnutí filmu Saljut-7, které festival zahájí, byl pozván Viktor Savinych, který se účastnil záchrany stejnojmenné kosmické stanice.

Před promítáním filmu Paměť podzimu proběhla beseda s režisérem filmu Andrejem Sokolovem a skladatelem Pavlem Kašinem.

Dále byla beseda čtenářů se spisovatelem Sergejem Lukjaněnkem, který píše sci-fi a který je autorem knihy Nanečisto, předlohy stejnojmenného filmu.

Během festivalového týdne dále proběhla putovní výstava fotografií kapitána jaderného ledoborce 50 let Pobědy Dmitrije Lobusova, která zobrazuje ruský sever.

V rámci promítání filmů Legenda o Kolovratovi, Poslední bohatýr a animovaných filmů byl připraven ruský jarmark se speciálním programem pro děti, jako jsou kurzy malování dřevěných lžiček a tradičních ruských čepců kokošníků, představení vzpěračů ad. Ve spolupráci se společností Barrandov Studio proběhla výstava kostýmů z filmových pohádek.

Souběžně s festivalem se konala městská hra na motivy filmů z festivalu nové ruské kinematografie.

Ve spolupráci se společností Barrandov Studio a FAMU proběhl kulatý stůl představitelů české a ruské kinematografie věnovaný koprodukci.

Několik slov úvodem

Vážení milovníci filmového umění,
Drazí přátelé,

mohu s jistotou říci, že ruská kinematografie v současnosti opět nabývá své někdejší slávy a láká jak domácí, tak zahraniční diváky. O tom se můžete přesvědčit, pokud se podíváte na filmy vybrané k promítání v Česku. K vidění budou práce uznávaných mistrů i talentovaných představitelů mladé generace ruské kinematografie.
Na programu festivalu jsou filmy různých žánrů a věříme, že budou zajímat nejširší okruh diváků všech věkových kategorií.
Jsem přesvědčen, že se tento festival stane důležitou událostí pro všechny milovníky filmů v Česku a názorně předvede bohatou paletu děl současné ruské kinematografie.
Přeji vám příjemné promítání.

Velvyslanec Ruské federace
v České republice A. V. Zmejevskij

Drazí přátelé,

Svaz kinematografistů Ruska přikládá velký význam propagaci nových ruských filmů na mezinárodní scéně a podporuje realizaci týdne současné ruské kinematografie – festivalu Nový ruský film v České republice.
Za spolupráce českých filmařů a ruských studií byly natočeny filmy jako Boj o Moskvu a Stalingrad od Jurije Ozerova, Boris Godunov od Sergeje Bondarčuka, 1612: Kronika smutných časů od Vladimira Chotiněnka, Stalingrad od Fjodora Bondarčuka, Romanovy: Věncenosnaja semja od Gleba Panfilova, Je těžké být bohem od Alexeje Germana, které se setkaly s úspěchem v kinech a získaly ocenění na festivalech.
Jsem si jistý, že festival Nový ruský film pomůže k dalšímu posílení rusko-české spolupráce v oblasti kinematografie.

S úctou,
předseda Svazu kinematografistů Ruska
N. S. Michalkov